602 319 992

Získejte 50% slevu na 1. návoz
Jednorázová sleva 50%
za odebírání newsletteru.


Sleva se vztahuje pouze
na 1. návoz odpadu Vaší
dopravou na naší skládku odpadu.
Kontaktujte násfacebook google+

Jak to chodí s recyklací v Chorvatsku?

11.08.2014

Malý výlet do Čechy nejvyhledávanější destinace
aneb Chorvatsko pod drobnohledem

Kalendář už je neúprosně otočen na druhý měsíc prázdnin a týdny dále utíkají neskutečnou rychlostí.
Možná už jste se vydali na dovolenou, nebo se třeba ještě chystáte, každopádně je nejvyšší čas.
A pokud jste se i v cizí zemi rozhodli nebýt lhostejní k přírodě a recyklovat, určitě jste narazili např. v Chorvatsku na problém, jak zde vůbec recyklovat. Proto vám v tomto horkém letním čase nabízíme krátkou exkurzi právě k Jadranskému moři.

Pokud jste milovníky nočního života a dáváte přednost přeplněným plážím, určitě jste si vybrali nějaké větší město, kde na těch největších trzích nakoupíte plno rozmanitých věcí či jídla, od výborného ovoce, ořechovice, rakije, až po mušle a jiné dárky domů. V těchto městech už je větší pravděpodobnost, že zde najdete kontejnery na plast i na papír a sklo.
Chorvaté měli a mají drobné problémy se začleněním se do EU. Dříve totiž nebyli zvyklí třídit odpady a celkově účinně recyklovat. Chorvatsko je poměrně čistá země, ale když vezmeme v potaz velký počet zastaralých oficiálních skládek a přičteme k nim skládky „divoké“, je to opravdu alarmující číslo.
Vše musí pryč. Na ostrově Krk se k recyklaci staví přívětivě. Fungují zde nejen kontejnery na sklo, plast a papír, ale i na bioodpad a podobně. Přijde mi, že právě v letních dnech, kdy Chorvatsko poskytuje zázemí pro příliv turistů, se recyklace zase až tak moc neřeší. Každý má své políčko, svoje „kšefty“ jinde, a tak se třídění nechává až po sezóně.

  

Pokud vyhledáváte klidná místa, malebná městečka a méně lidnaté pláže, nemůžete počítat s kontejnery na každém rohu. Pro letošní rok jsem si vybrala Promajnu, o které mnoho lidí možná nikdy neslyšelo, ale už se z tohoto dříve liduprázdného klidného prostředí pomalu stává velice oblíbené navštěvované městečko. Recyklace zde funguje ve zjednodušené podobě asi takto:
nedaleko pošty je vybetonovaný plácek, který z jedné strany obklopují betonové boxy na popelnice.
Na jedné z betonových přepážek je přibita cedule s nápisem „Karton“ a místní lidé zde tedy odnášejí kartony a krabice. Popelnice pak jsou opravdu pro všechny a na všechno. Jen drátěné koše tomu dávají alespoň nějaký řád, jsou na plastové láhve a plechovky. A právě díky těmto košům se turisté, kteří je mají před apartmánem, moc do růžova nevyspí. Ptáte se proč?

Odpověď je jednoduchá, ale začněme od začátku. V Chorvatsku je každá plastová láhev zálohovaná cenou 50 Lipa. Takových 50 Lipa je 0,5 Hrk, takže za dvě láhve máte 1 Hrk (v přepočtu 3,64,- Kč). To už se sbírat vyplatí, a tak si místní lidé přivydělávají ranním vybíráním drátěných košů. Není to jedna z nejjednodušších prací, zvlášť když Češi a jiné národnosti tuto práci ztěžují. Chorvati totiž dostávají peníze jen za chorvatské PET láhve a plechovky. Musí si drátěné koše vysypat a vybrat z nich jen ty, za které jim konkrétně na Makarské dají peníze. Na Makarské funguje zpětný odběr v místním Konzumu, protože je Konzum velký nákupní řetězec a Makarská jedno z větších měst. Co však nejspíš nikde jinde neuvidíte, jsou autíčka, která jsou plně naložena obsahem drátěných košů. To pak téměř nevidíte řidiče auta, protože na místě spolujezdce jsou PET láhve, celá zadní část je také zasypána a zadní sklo vypadá v lepších případech jako na následujícím obrázku.

 

Je to svým způsobem rarita a já se těšila a naháněla milé bílé autíčko, abych ho mohla co nejlépe zvěčnit. A viděla jsem ho hned druhý den, náhodou na procházce do Bašky Vody. Pozoruhodné je, že ve všech přilehlých vesničkách jezdí totožné auto, tudíž právě v těchto místech si vydělává pravděpodobně jen jeden člověk. Aby se tato práce opravdu vyplatila, po naplnění prostoru uvnitř auta, přivazují velké černé pytle s odpadem nahoru na auto. Jedno malé auto tak může zdálky připomínat velké stěhování, nebo rovnou dodávku ☺. No je to opravdu legrace, když nehledáte jen mušličky v oblázcích, ale zkusíte hledat i originalitu a mentalitu obyvatel v dané destinaci. Každá země má určitě svoje krásy ať už ukryté v přírodě, v památkách, či v místním jídle. Tak honem na dovolenou, dokud jsou ještě nějaké volné dny ☺.

Fotogalerie
Image 0 Image 1 Image 2 Image 3 Image 4 Image 5 Image 6 Image 7 Image 8 Image 9
Komentáře