602 319 992

Získejte 50% slevu na 1. návoz
Jednorázová sleva 50%
za odebírání newsletteru.


Sleva se vztahuje pouze
na 1. návoz odpadu Vaší
dopravou na naší skládku odpadu.
Kontaktujte násfacebook google+

Den bez aut

10.11.2014

Týden, který nám krom vůně vzduchu bez výparů z automobilů provoní martinská husa

Den bez aut oslavíme již tento pátek, ale co tomuto dni předchází, to už při pohledu do kalendáře jistě zjistíte sami. V úterý 11. listopadu má přece svátek Martin.

11. listopadu

K Martinovi se váže nejedna česká stále používaná pranostika. Nejčastěji se však všichni ptáme Martinů, „Proč jsi nepřijel na bílém koni?“ nebo „Letos se sněhem ještě počkej.“, jako by to nějaký z Martinů mohl ovlivnit. Je to krásná pranostika, ale mnohem více si každý určitě oblíbil s Martinem spojené Svatomartinské slavnosti, na kterých okusí martinskou husu či okoštuje Svatomartinská a mladá vína. Nesmíme také zapomínat na historii, která nám není neznámá ani daleká. Den válečných veteránů je den, který byl věnován památce válečných veteránů.

9. 11. 1918 předal generál Foch v železničním vagónu v Compiegne mírové podmínky Němcům. Dostali 72 hodin čas na rozmyšlenou, při kterém Němci souhlasili již 11. 11. 1918, a tak jsme díky tomu mohli slavit konečně konec 1. světové války.

Co víc nám skýtá tento den, krásné kulaté číslo 50. Přesně tolik dní nám zbývá do konce roku.
Při počítání zjišťujeme, že Vánoce jsou tu, co by kamenem dohodil, a tak je nejvyšší čas začít vymýšlet dárky pro naše blízké. Ale zlehka, přeci jen je pořád listopad.

Den bez aut 14. 11.

Dostali jsme se téměř rychlostí světla k pátku. Už se blíží a s ním Den bez aut. Tak jako týden mobility, tak i Den bez aut má poukázat na jiné možné dopravní prostředky, které můžete použít místo aut. Alternativ je zvláště v Praze spousta.

Taková doprava, která přepraví více cestujících než automobil, můžete zde zažít spoustu zábavy, třeba při sledování Prahy zpoza skla, nebo jen okukování ostatních cestujících. Metrem jste všude za chvíli, nemusíte stát dlouhé kolony a nadávat při každé červené, když zrovna dnes spěcháte. Každý dopravní prostředek má samozřejmě své nevýhody a na různé lidi nenarazíte jen na ulici, ale i zde. Na každou městskou hromadnou dopravu musíte čekat, protože jede v určitý čas, ve který pokud nestojíte na zastávce, nikdo na vás nečeká. Můžete si pořídit kolo a začít sportovat. Čas do práce a do ostatních bodů B strávíte tvrdou dřinou, která se projeví na zpevnění vašich svalů. Nevím, jak budou nadšeni vaši kolegové v práci, ale jako možnost, když někde zapomenete něco vyřídit je to fajn.

V Praze jsou navíc růžová kola. Když se zaregistrujete do tohoto projektu, můžete si pomocí kódu zapůjčit kolo stojící opodál a nechat ho na tom místě, kam jste s ním potřebovali dojet. V jiných městech nám musí postačit tramvaje, autobusy, trolejbusy a vlaky. Ovšem uznejte, co je to za luxus, když nemusíte řídit, můžete si dát třeba Svatomartinské víno a přitom šetříte životní prostředí. Kdyby to tak dělal každý, muselo by jezdit samozřejmě více městských doprav a musely by se rozšířit sítě ve všech regionech, protože ne v každém městě jezdí autobusy každých deset minut a ne vždy se dostanete přesně tam, kam chcete bez obtíží. To už necháme na našich odbornících dopravní logistiky, ti jsou přece specialisté. Každopádně pokud dáváte přednost osobním automobilům, zkuste zvážit, jestli není i pro vás výhodnější vstát o pět minut dříve a jet do práce jiným prostředkem.
Alespoň pro tento den. Tak co, zkusíte to bez auta? Věřím, že to zvládnete.

Fotogalerie
Image 0
Komentáře