602 319 992

Získejte 50% slevu na 1. návoz
Jednorázová sleva 50%
za odebírání newsletteru.


Sleva se vztahuje pouze
na 1. návoz odpadu Vaší
dopravou na naší skládku odpadu.
Kontaktujte násfacebook google+

Recyklace polystyrenu

28.07.2014

Opravdu se dá recyklovat?
Nepřeháníme to už s tou recyklací?

Skutečnost, že třídíme plasty, sklo a papír, je zcela očividná. Když jdeme po městě, nemálo často vidíme kontejnery právě na tyto druhy odpadu. Málokdo z nás ale ví, že se dá recyklovat také polystyren. Přitom polystyren by se dal považovat /a také ho do žlutého kontejneru zařazujeme/ za plast. Tudíž jakýkoli menší obal, ať už sloužil jako ochrana v krabičce s novým mobilem, nebo při převozu nového LCD televizoru, můžete vhodit do této nádoby na plast. Pokud tohohle odpadu máte doma více, byly bohaté Vánoce, či jen objemově více polystyrenu, můžete ho odnést do sběrného dvora, kde jej od vás odeberou, případně můžete zavítat do obchodu, kde jste danou věc zakoupili, pokud se předem domluvíte o zpětném odběru. Tolik polystyrenu co může být použito vícekrát a je jen na nás jak moc tomu pomůžeme.

Co je vlastně polystyren?

Jedná se o univerzální materiál, protože pro pěnový polystyren nalezneme velkou řadu využití. Každý, kdo staví rodinný dům, zahradní domek, malý domeček a jednoduše nějakou stavbu, potřebuje ji zateplit. Kromě stavebního využití také jako obalový materiál. Proč zrovna polystyren?

Má skvělé vlastnosti, je odolný vůči stlačení, nepodléhá teplotním výkyvům ani vlhkosti. Má nízkou hmotnost, velkou tvarovou přizpůsobivost. Velkou předností je také hygienická nezávadnost.

To vše je důvodem velké preferovanosti u výrobců, kterým umožňuje snadné zabalení, manipulování, skladování a transport, a to i např. u potravin, když průmyslové výrobky jsme již zmínili.

Sběr a recyklace polystyrenu

Nemusíte mít strach, že když polystyren vhodíte do kontejneru na plast, provedli jste něco špatně. Udělali jste jednu z těch opravdu správných věcí. Na dotřiďovacích linkách /kam jsou, jak již víme, obsahy kontejnerů převezeny/ si pracovníci všechen plast vytřizují. Jsou rozdělovány podle možnosti jejich dalšího zpracování. Při třídění samotného polystyrenu hraje největší roli znečištění. Stupně znečištění jsou určovány podle jejich prvotního určení. Obalové materiály bývají znečištěny např. lepicí páskou, plastovými štítky a jinými nálepkami.

Po roztřídění už nic nebrání dalšímu zpracování pěnového polystyrenu. Je rozdrcen a podle stupně znečištění dále využit. Neznečištěný materiál se dá znovu využít při výrobě izolace a obalů.

Ze znečištěného polystyrenu se vyrábí odlehčený beton, izolační omítky, zásypy, dokonce se používá na výrobu pálených cihel apod.

Takto se zpracuje většina odpadního polystyrenu a my si v obchodě ani nevšimneme, kolikrát už že to byl tento tácek pod zmraženými kuřaty recyklován. No a?

Je to přirozené, stejně jako jiné trvalé věci /vařečka, lampa, televize/ hned po jednom použití nevyhodíte. Žádná recyklace není zbytečná.

Komentáře