602 319 992

Získejte 50% slevu na 1. návoz
Jednorázová sleva 50%
za odebírání newsletteru.


Sleva se vztahuje pouze
na 1. návoz odpadu Vaší
dopravou na naší skládku odpadu.
Kontaktujte násfacebook google+

Týden se dvěma dny určenými pro lepší život na Zemi

03.11.2014

Aneb pondělí ve znamení Dne bez pesticidů
a čtvrtek Mezinárodní den prevence ničení životního prostředí

Začátek týdne nemůže začít slibněji, zvlášť když si uvědomíme, jak jsou pro nás pesticidy škodlivé. Většina z nich může působit toxicky na naši nervovou soustavu a to nezvratně. Pesticidy také zvyšují riziko vzniku leukémie u dětí. Kdy si uvědomíme, že trocha plevelu nikomu neuškodí? Vždyť i nás drobné překážky posilují. A co prevence ničení životního prostředí? To je čtvrteční mezinárodní den, kdy bychom měli zavzpomínat na dobu nedávnou, období válek a ozbrojených konfliktů, kdy důsledky použití moderních zbraní jsou opravdu smutné.

Den bez pesticidů 3. 11.

I když nám pesticidy v mnohém pomáhají, chrání rostliny vyhubením rostlinných a živočišných škůdců, jednou za čas, doufejme, že ne častěji, se může stát nehoda. Taková nehoda pak zanechá znatelné stopy, které mají mnohem více důsledků než jistou smrt obyvatel žijících v okolí. Tak se stalo roku 1984 v Bhopálu, kdy při nehodě v továrně s pesticidy uniklo přibližně 40 tun jedovatých a zdraví škodlivých plynů. Zemřelo zhruba 8 tisíc zdejších obyvatel a téměř půl miliónu lidí má trvalé následky. Na památku tomuto dni byl vyhlášen den 3. listopadu za Den bez pesticidů, aby alespoň někteří přemýšleli nad možným poškozováním zdraví člověka a našeho životního prostředí používáním těchto prostředků.

Mezinárodní den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů 6. 11.

Tento den byl vyhlášen Organizací spojených národů. V letošním roce připadá na čtvrtý den v tomto týdnu. Hlavním důvodem k vyhlášení tohoto světového dnu byl vývoj krutých válečných strategií a používaných zbraní. Ať už to jsou atomové bomby, jaderné zbraně a jiné nelidské vynálezy, všechny moderní zbraně mají dalekosáhlé důsledky na životní prostředí.

Příští týden oslavíme další den BEZ. Tentokrát to bude Den bez aut. Zapojit se může naprosto každý už jen tím, že použije autobusy, trolejbusy, tramvaje, a zvláště v Praze metro, místo svého pohodlného auta. Protože vystoupit ze své komfortní zóny a užívat si dne se všemi poznatky zvenčí je IN. Vždyť cestovat MHD je zábava a někdy i adrenalin stihnout dopravní prostředek ještě dřív, než vám ujede a vy budete muset deset minut počkat.

Fotogalerie
Image 0
Komentáře