602 319 992

Získejte 50% slevu na 1. návoz
Jednorázová sleva 50%
za odebírání newsletteru.


Sleva se vztahuje pouze
na 1. návoz odpadu Vaší
dopravou na naší skládku odpadu.
Kontaktujte násfacebook google+

Tajemství za tříděním odpadů

04.04.2014

Třídění odpadů je sběr jednotlivých druhů směsných stavebních a komunálních odpadů. Otázkou zůstává, co se s tím odpadem děje dál!

Co vše můžeme třídit a jak na to?

Obecně můžeme říci, že cílem třídění odpadu je správně roztřídit komunální odpad podle materiálu, znovu ho recyklovat a následně začlenit zpět do výroby. Aby mohl být odpad recyklován, musí být roztříděn. Takové třídění odpadu může být však poměrně nákladnou záležitostí. Můžeme tomu ale pomoci, stačí vědět jak.

Nejvýhodnější je, když odpad třídí přímo domácnosti nebo firmy. V České republice se třídí hlavně kovy, papír, sklo, dřevo a plasty. Kovy (železo, hliník či měď) se vykupují v síti firem specializujících se na zpracování kovů. V poslední době byl také zprovozněn systém zpětného odběru elektrických a elektronických zařízení (televize, ledničky, mobilní telefony atd.), které specializované firmy rozebírají a recyklují řadu jejich komponentů (plasty, kovy aj.). V ulicích se také čím dál častěji objevují oranžové kontejnery, které slouží ke sběru PET lahví.

Proč třídíme

  • Šetříme tak přírodní zdroje, tím pádem i místo, kde žijeme.
  • Ukládá nám to zákon o odpadech.

Míra recyklace odpadů se v České republice každoročně pomalu zvyšuje. Přesto je ve srovnání s řadou států EU zatím nižší.

Co se stane s vytříděným odpadem?

Jednotlivé složky vytříděného odpadu (podle použitého materiálu) se občas před transportem upraví, například slisováním (papír,plasty,atd.), a poté se předají firmám, které se zabývají přímo jejich recyklací. Ty je ve svých provozovnách nejčastěji nadrtí a vzniklou drť přidávají do nově vznikajícího materiálu (např. sklo, kde se nadrcené střepy přidávají do výchozí směsi k výrobě skla nového).

Co se vyrábí z vytříděných recyklovatelných odpadů?

Papír

Slisovaný papír se zpracovává v papírnách, kde slouží mimo jiné k výrobě novin, sešitů, lepenkových krabic, obalů na vajíčka, toaletního papíru, kartonů apod. Lisovaný sběrový papír je možné takto recyklovat asi pětkrát až sedmkrát.

Sklo

Vytříděné sklo slouží nejčastěji k výrobě lahví na minerálky a pivo. Sklo se dá takto recyklovat v podstatě donekonečna.

Plasty

Každý druh plastů je zpracováván jinou technologií, protože mají odlišné složení a vlastnosti. Z PET láhví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do zátěžových koberců v kancelářích a koberečků v automobilech. Lze z nich vyrábět i lité desky do kuchyní, nábytek do koupelen a houpací křesla.

Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a pytle nejrůznějších velikostí. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsných plastů lze vyrábět odpadkové koše, květináče, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu nebo protihlukové stěny u dálnic, a dokonce i králíkárny či psí boudy.

Dřevo

Z odpadního (hlavně stavebního) dřeva se po jeho rozdrcení na dřevoštěpku nebo dřevotřísku vyrábí stavební desky, podlahové desky a také různý dřevěný nábytek.

Překvapilo vás, co všechno se dá z tříděného odpadu dělat a co všechno můžeme třídit?

Komentáře