602 319 992

Získejte 50% slevu na 1. návoz




Jednorázová sleva 50%
za odebírání newsletteru.


Sleva se vztahuje pouze
na 1. návoz odpadu Vaší
dopravou na naší skládku odpadu.
Kontaktujte nás



facebook google+

Upcyklace

10.02.2015

Má něco společného s downcyklací či recyklací? Upcyklujeme i v České republice?

Upcyklace je proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality, pro zlepšení hodnot životního prostředí. Je to opak downcyklace, která na rozdíl od upcyklace kvalitu produktu snižuje. Při typické recyklaci dochází ke znovupoužitelnosti, bohužel kromě skla se nic nedá používat do nekonečna.

První zmínky o použití termínu upcyklace jsou z roku 1994, kdy Reiner Pilz z technologické společnosti Pilz GmbH použil tento název v jednom z článků v novinách Salvo (č. 23, 11. říjen 1994).

„Mluvili jsme o hrozící direktivě ohledně demoličního odpadu. „Recyklace“, řekl, „já to spíš nazývám „downcycling“- je to recyklace se sníženou hodnotou. Ničí cihly, ničí všechno. To co opravdu potřebujeme je upcyklace, kde je starým produktům dávána vyšší kvalita, nikoliv nižší. Beznadějná situace nastává v Německu, kde volají po smlouvě s anglickým dodavatelem- firmou Nuremberg, která by jim zajistila dodávku velkých dřevěných bloků. Zatímco kousek od areálu stojí podobné bloky, výsledky německé recyklace- bloky z ručně vyrobených cihel, starých dlaždic, které se i přes to, že jsou staré, stávají se znovu užitečné při snoubení s betonem. Je toto budoucnost Evropy?“

V těchto větách pan Reiner Pilz zdůrazňuje, že naše populace potřebuje spíše takovou recyklaci, která přinese vyšší hodnotu, než měl starý výrobek.

Upcyklace v umění

Tradice v opětovném využití nalezených předmětů v hlavním směru umění přišla sporadicky během 20. století, ačkoliv dlouho to byl jen výrobní prostředek v lidovém umění. Simon Rodia's Watts Tower (1921-1954) z Los Angeles je velkým vzorem upcyklace. Rozhodl se použít kovový šrot, rozbité sklo a keramiku ve velkém měřítku. Vytvořil 17 staveb, z nichž nejvyšší dosahuje 30 metrů. Upcyklací se nechali inspirovat i současní dadaisté. Marcel Duchamp vytvořil z nepotřebného předního kola a vidlice objekt „Bicycle wheel“. Mezi jeho nejznámější práci patří „Fontain“, v překladu vodotrysk či fontána, k jehož výrobě použil pisoár, který koupil v železářství. Takových umělců ve světě stále více přibývá a i Česká republika se může pyšnit několika projekty, které dávají odpadům nový smysl a posouvají je na vyšší úroveň.

Upcyklace v České republice

Zdrojovna patří k jednomu z prvních projektů v České republice vedoucímu k upcyklaci. Lidé si zde mohou z harampádí a nepotřebného odpadového materiálu vytvořit za pomoci lektorů nové, mnohdy užitečné doplňky do jejich domácností. Můžete si tak vytvořit originální kousek, za který neutratíte celý obsah své peněženky. Prostřednictvím upcyklace v těchto místech získáte navíc nová přátelství s lidmi, kteří mají stejné či podobné zájmy jako vy.

Nejviditelnějším výsledkem upcyklace je bezpochyby kovozoologická zahrada. Kovozoo je jedinečná zoologická zahrada, kde vám zvířátka jen tak neutečou, protože jsou vyrobena z kovošrotu a jiného odpadového materiálu. Tato zoo se nachází ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Pokud i vy chcete pomoct s výrobou dalšího přírůstku do zoo, sledujte akce na jejich webu a určitě se již zanedlouho dočkáte dalšího tvoření.

Upcyklace neovlivnila jen výtvarné umění, ale také se projevuje v hudbě, kdy si představitelé vyrábí nástroje z materiálů odebraných ze skládek. Ani to ale není zdaleka vše. I v průmyslu je tento pojem znám. Možná jsme jen našli pojmenování pro činnost, kterou už dávno známe. Za upcyklaci lze totiž považovat i proces opětovné výroby spotřební techniky, díky snížené spotřebě energie a materiálu, na rozdíl od nově vyráběných produktů.

Fotogalerie
Image 0
Komentáře